9 Şubat 2014 Pazar

Benim Bir Dostum Var“For instance, on the planet Earth, man had always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much—the wheel, New York, wars and so on—whilst all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man—for precisely the same reasons.”  Douglas Adams

It's not just a good sense of humor. To be serious, sometimes i think we're such an iditos. Even if we don't understand each other how can we understan an animal. We think that speaking is enough to undestand. If something is not able to speak in a usual way, we mark it as stranger. We missing the other communication ways. We're ignoring feelings, mimics, moves, the energy of the any living creature. You don't need to hear a meaningfull word from their mouth. You just need to open your eyes and your heart. Be fair. Don't be so selfish. You'r not the only living creature in the world or universe.


"Olayların her zaman göründüğü gibi olmadığı önemli ve yaygın bir gerçektir. Örneğin Yerküre gezegeninde, insanoğlu başardığı onca şeye dayanarak - tekerlek, New York, savaşlar vs.- her zaman yunuslardan daha zeki olduğunu varsaymıştır ve bütün bunlar gerçekleşirken yunusların tek yaptığı suda oradan oraya atlayarak eğlenmek olmuştu. Ama öte yandan yunuslar da her zaman insanoğlundan çok daha zeki olduklarına inanmıştı - hem de tam olarak aynı nedenler yüzünden."

Bu sadece iyi bir espri anlayisi degil. Ciddi olmak gerekirse, bazen ne kadar aptaliz diyorum. Daha birbirimizi bile anlayamiyorken nasil olur da bir hayvani anlayabiliriz. Saniyoruz ki konusmak anlamak icin yeterli. Birsey bekledigimiz yollardan konusamiyorsa onu yabanci olarak isaretliyoruz. Diger haberlesme yollarini atliyoruz. Hisleri, mimikleri, hareketleri, karsidakinin enerjisini gormezden geliyoruz. Agizlarindan anlamli bir kelime duymana gerek yok. Sadece gozlerini ve kalbini ac. Adil ol. Bencil olma. Dunya'da veya evrende yasayan tek canli sen degilsin.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder